Nadpotliwość czyli nadmierna potliwość jest traktowana przez wiele osób jako coś niezmiernie wstydliwego, z czym koniecznie należy się ukrywać. I rzeczywiście, bardzo wiele osób cierpiących na tę przykrą dolegliwość, zamiast szukać pomocy, tak bardzo się wstydzi, że na ile tylko jest to możliwe, wycofuje się z życia społecznego. A społeczeństwo? Niestety także nie pomaga osobom cierpiącym na nadpotliwość, bowiem osoby takie często są pozostawione same sobie, wyśmiewane i wytykane palcami…

Nadmierna potliwość nie jest powodem do wstydu!

 

Nie można dziwić się, że osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości wstydzą się tego i odczuwają ogromny dyskomfort (zarówno fizyczny jak i psychiczny), bowiem nie jest to szczególnie przyjemna przypadłość. Niemniej nadpotliwość wcale nie musi być wynikiem jakichkolwiek zaniedbań, których trzeba się wstydzić, a przykładowo jednym z objawów całkiem poważnej choroby.

 

Warto też mieć świadomość tego, że na nadpotliwość cierpi całkiem sporo osób (zarówno kobiet i mężczyzn), choć oczywiście mało kto otwarcie chce o tym mówić. Zamiast jednak wstydzić się i chować po przysłowiowych „kątach”, warto przełamać lęk i poprosić o pomoc – tym bardziej, że nadmierną potliwość można leczyć!

 

Przyczyny nadpotliwości

 

Mogą być bardzo różne, niektóre poważne, dlatego ogromnie ważne jest to, aby opowiedzieć o problemie swojemu lekarzowi rodzinnemu. Gdyby zdarzyło się, że ten zbagatelizuje problem, należy od razu udać się na konsultacje do dermatologa. Przyczyną nadpotliwości może być przykładowo otyłość (zarówno ta uwarunkowana czynnikami genetycznymi jak i „nabyta”), cukrzyca, o której nawet możemy nie mieć pojęcia, a także niedoczynność tarczycy!

 

Jeśli po wykonaniu niezbędnych badań będzie można wykluczyć wyżej wymienione choroby, warto udać się na konsultacje do gabinetu medycyny estetycznej. Potliwość może nasilać się szczególnie w letnich miesiącach, a także w czasie wysiłku fizycznego czy nawet po zjedzeniu mocno przyprawionych potraw. Jeszcze jedną przyczyną nadmiernej potliwości może być stres.

Dostępne preparaty kosmetyczne

 

W sklepach i aptekach można zakupić rozmaite środki kosmetyczne czy też lecznicze, mające na celu zlikwidować lub też znacząco zmniejszyć nadpotliwość, dlatego też jest w czym wybierać. W przypadku niezbyt intensywnego pocenia się, środki te mają szansę zadziałać, jednak jeśli problem jest spory, o ile w ogóle zadziałają, to na krótko.

Medycyna estetyczna przychodzi na pomoc

Najbardziej popularnym rozwiązaniem problemu nadmiernej potliwości jest zabieg z użyciem botoksu czyli toksyny botulinowej. Zastrzyki z botoksu są bardzo skuteczne i hamują aktywność gruczołów potowych na około pół roku. Później zabieg należy powtórzyć. Bardzo możliwe, że po kilku seriach takich zabiegów problem zniknie całkowicie lub przynajmniej mocno zmniejszy się. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Na pierwsze efekty trzeba jednak trochę poczekać, bo około dwa tygodnie. Średnio po trzech tygodniach trzeba przyjść na kontrolę.

Inną bardzo skuteczną metodą walki z nadmierną potliwością jest metoda całkiem nowa i niezwykle skuteczna, a jest nią MiraDry polegająca na dezaktywacji gruczołów potowych przy użyciu specjalnej głowicy, która emituje odpowiednio dobrane promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to metoda bardzo bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna.