Czym jest bruksizm i jak go leczyć?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może cierpieć na taką chorobę jak bruksizm – zwłaszcza w jej początkowym stadium. Wiele typowych objawów tejże przypadłości zrzucanych jest na zupełnie inne przyczyny. Warto zatem dowiedzieć się czym w ogóle jest bruksizm, jakie niebezpieczeństwa za sobą niesie i oczywiście, jak z nim walczyć.

Bruksizm – co to takiego?

O bruksizmie mówi się potocznie „zgrzytanie zębami”. Bruksizm bowiem jest właśnie patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki. Zdecydowanie najczęściej przypadłość ta występuje w nocy i zalicza się go do tak zwanej parasomnii czyli zaburzenia polegającego na tym, iż podczas snu bądź po przebudzeniu występują niepożądane czy też nieprawidłowe zachowania.

Do czego prowadzi bruksizm?

Przede wszystkim z powodu choroby dochodzi do rozchwiania zębów w szczęce oraz żuchwie (o ile oczywiście nie zostanie ona wcześnie wykryta i prawidłowo leczona). Ponadto może dochodzić do pękania szkliwa, starcia koron zębowych, a dalej do zmian zapalnych czy nawet zwyrodnieniowych. Ostatecznie ruchy w stawach skroniowo-żuchwowych mogą zostać na stałe mocno ograniczone. Bruksizm może również doprowadzić do przewlekłego bólu głowy.

Jakie są najczęstsze objawy bruksizmu?

Jeśli nie posiadamy najmniejszej wiedzy na temat tego, czym jest bruksizm, jego objawy łatwo możemy pomylić z czymś zupełnie innym i błędnie interpretować. Jednym z bardzo częstych objawów jest duży ból głowy zaraz po przebudzeniu. Ponadto mogą boleć oczy, szyja i kark. Kolejnym objawem jest nadwrażliwość zębów (ból w czasie picia zimnych czy gorących napojów etc.). Jak widać, objawy te można wiązać z wieloma innymi sprawami, nawet jeśli występują razem!

 

Jeszcze innymi objawami bruksizmu są starcia oraz ukruszenia brzegów zębów siecznych, a także żółte plamki pojawiające się na powiedzeni trzonowców (erozja szkliwa). Twarz osób cierpiących na bruksizm może zmieniać kształt na bardziej kwadratowy, bo rozbudowują się wówczas mięśnie żwaczy.

Jak leczyć?

Bruksizm można z powodzeniem leczyć – im szybciej choroba jest wykryta, tym szybciej można ją zwalczyć i leczenie jest wówczas mniej kłopotliwe. Ogromnie ważne w przypadku bruksizmu jest to, aby znaleźć jego przyczynę, bowiem jeśli owa przyczyna nie zostanie zlikwidowana, problem wcześniej czy później znowu wystąpi. Podstawowe przyczyny są w zasadzie dwie – wady zgryzu bądź też duży stres. Coraz to częściej i nie bez powodu mówi się przecież, iż bruksizm jest przypadłością, na którą w dużej mierze chorują tak zwani „ludzie sukcesu”.

 

Osoba cierpiąca na bruksizm powinna nosić specjalny ruchomy aparat, który zakłada się na noc. Jest on podobny do aparatu ortodontycznego. Aparat taki wymusza odpowiednie ustawienie szczęki względem żuchwy oraz uniemożliwia zgrzytanie zębami. Coraz to bardziej popularną metodą wykorzystaną w walce z omawianą chorobą jest także botoks. Zastrzyki z botoksu mają relaksować konkretne mięśnie i zmniejszać ich odruch. Dzięki temu mięśnie żwaczy nie będą ulegać dalszej nadmiernej rozbudowie.

 

Koniecznie należy przeanalizować to, jaki styl życia prowadzimy. Ważne jest to, aby stosować ćwiczenia relaksacyjne, przebywać dużo na świeżym powietrzu, ograniczać kawę i chodzić spać nie później niż o godzinie 23.00! Dlaczego? Wówczas bowiem a 4 czy 5 razy można wprowadzić fazę REM podczas snu i co za tym idzie, organizm lepiej będzie się regenerował. Oczywiście należy być pod stałą opieką lekarza rodzinnego oraz stomatologa, którzy właściwie pokierują leczeniem.