Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bardzo popularne i coraz to więcej osób decyduje się na ich wykonanie. Botoks wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny, służy nie tylko zatem medycynie estetycznej w celu upiększania. Decydując się na poddanie zabiegowi z użyciem botoksu, warto dowiedzieć się, czym on jest, jak działa, jakie efekty może przynieść.

Czym jest botoks?

Popularny botoks to inaczej toksyna botulinowa. Wielu doświadczonych lekarzy uważa, iż botoks jest dosłownie niezastąpiony, jeśli chodzi o walkę z niechcianymi zmarszczkami. Nie tylko bowiem eliminuje płytkie zmarszczki i znacząco wygładza te głębokie i mocno widoczne, ale także może zapobiegać powstawaniu kolejnych. Dzięki aplikacji botoksu twarz może zyskać nowy, młodzieńczy wygląd, będzie sprawiała wrażenie niezwykle zrelaksowanej i wypoczętej, a taką właśnie twarz przecież chciałby mieć każdy!

Efekt „maski”?

Wiele nadal mówi się o zagrożeniach ze strony botoksu, o tym, że wstrzykiwanie go może przynieść efekty zupełnie odwrotne do zamierzonych. Sporo osób boi się tak zwanego efektu „maski”, tj. sytuacji w której po wstrzyknięciu botoksu twarz staje się pozbawiona mimiki, nieruchoma, co rzecz jasna, wygląda bardzo sztucznie, nienaturalnie. Tego rodzaju sytuacje nie mają jednak już miejsca, gdyż specjaliści podają bardzo niewielkie ilości botoksu – tak małe, iż tego rodzaju efektu po prostu nie byłyby w stanie wywołać.

Jak wygląda zabieg?

Warto mieć świadomość tego, że botoks jest preparatem bardzo bezpiecznym i jak dotychczas, najlepiej przebadanym ze wszystkich dostępnych na rynku medycznym czy też kosmetycznym. Sam zabieg trwa krótko (w zależności od obszaru działania, czasem nawet kilka minut) i nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Preparat jest wstrzykiwany przy pomocy cieniutkiej igły, więc jest niemal bezbolesny – można jednak poprosić o miejscowe znieczulenie, jeśli ma to podnieść komfort psychiczny.

Jak postępować po zabiegu?

Kilka godzin po zabiegu nie można narażać się na intensywny wysiłek fizyczny, lepiej też nie schylać się i nie kłaść. Poza tym można robić to co zwykle, bowiem nie ma szczególnych wskazań. Zaraz po zabiegu można dostrzec już pewne efekty, ale na końcowych efekt będzie trzeba poczekać kilka lub kilkanaście dni (w zależności od indywidualnych uwarunkowań). Po kilku dniach należy przyjść na kontrolę (lekarz po zabiegu dokładnie o wszystkim poinformuje). Efekty zabiegu, również w zależności od indywidualnych uwarunkowań, będą utrzymywać się średnio pół roku.

Kolejny zabieg?

Chcąc utrzymać efekty, trzeba będzie powtórzyć kolejny zabieg. Warto jednak wiedzieć, iż odstępy czasu pomiędzy każdym następnym zabiegiem mogą się wydłużać, bowiem pomimo tego, że botoks rzeczywiście wcześniej czy później jest całkowicie usuwany z organizmu, to jednak skóra nie powróci tak szybko do stanu sprzed pierwszego zabiegu. Przy każdym kolejnym zabiegu dawki preparatu także mogą być mniejsze