Rozmaite blizny i znamiona mogą być efektem wielu zdarzeń – zarówno operacji, poparzeń, przebytych chorób. Nie możemy tak naprawdę obiektywnie oceniać czy dana blizna bądź znamię są małe i nie powinny zatem stanowić problemu, bowiem „właściciel” choćby najmniejszej blizny (zwłaszcza, gdy znajduje się ona w miejscu widocznym) może odczuwać ogromny dyskomfort psychiczny z tego powodu. Osoby mające kompleksy z powodu pewnych niedoskonałości swojego ciała, zazwyczaj bardzo cierpią, zamykają się w sobie, wycofują z życia towarzyskiego. Tak jednak wcale nie musi być, bo istnieje wiele skutecznych metod pozbycia się owych niedoskonałości!

Dlaczego blizna tak „boli”?

Blizna bądź znamię mogą bardzo boleć, nie tyle w sensie fizycznym, co psychicznym! Wiele osób dotkniętych takim czy innym defektem skórnym przede wszystkim traci pewność siebie. To z kolei pociąga za sobą skutki w postaci odcinania się od jakiegokolwiek życia „zewnętrznego” tj. nie tylko towarzyskiego, bowiem każde wyjście do pracy czy do sklepu może wiązać się z dyskomfortem i stresem.

 

Nawet jeśli w ocenie kogoś innego dany defekt wcale nie jest mocno widoczny i nie szpeci, osoba która go posiada, może myśleć zupełnie inaczej i koniec końców może pojawić się u niej depresja, nerwica czy inne zaburzenia na tle psychicznym.

 

Skuteczne operacyjne sposoby na pozbycie się blizn i znamion

Wiele osób, zwłaszcza tych, które mają bardzo duże blizny po wypadkach, poparzeniach czy przebytych chorobach, decyduje się na operację plastyczną. Interwencja chirurgiczna jest rzeczywiście skuteczna, bowiem duże blizny czy znamiona są wycinane z powierzchni skóry, po czym krawędzie skóry zszywa się. Niestety należy liczyć się z tym, że po zabiegu takim zostanie inna (choć znacznie mniejsza i mniej widoczna) blizna. W przypadku operacji chirurgicznej, która przecież jest dużą ingerencją w ciało, trzeba mieć świadomość różnych powikłań. Zanim podejmiemy decyzję o poddaniu się operacji, warto sprawdzić, czy nie ma żadnej alternatywy – bezpieczniejszej, a równie skutecznej.

 

Skuteczne nieoperacyjne sposoby na pozbycie się blizn i znamion

Taką alternatywą jest przykładowo usuwanie blizn przy pomocy wiązki lasera. Laserem można usuwać zarówno wklęsłe jak i wypukłe znamiona. Zabieg jest bezpieczny, nie wiąże się z groźnymi powikłaniami i długą rekonwalescencją. W czasie zabiegu wykorzystuje się miejscowe znieczulenie. Regeneracja naskórka odbywa się dość szybko, należy jednak zadbać o to, aby wszystko przebiegało prawidłowo – dobry specjalista o wszystkim poinformuje w najmniejszych szczegółach.

 

Kolejną metodą wartą uwagi jest mikrodermabrazja. Wykonuje się ją w przypadku mniejszych blizn i innych niedoskonałości skóry. Często efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, ale zazwyczaj należy powtórzyć całą serię zabiegów dla pełnego zadowolenia. Blizn po różyczce czy ospie można pozbyć się przy wykorzystaniu popularnego obecnie kwasu hialuronowego, z pomocą którego uzupełnia się ubytki (tak samo świetnie działa on na zmarszczki).

 

Dla wielu kobiet ogromnym problemem są owiane złą sławą rozstępy. Można z nimi walczyć przy pomocy peelingu z kwasem trójchlorooctowym. Potrzeba co prawda kilku dni, aby skóra po zabiegu „doszła do siebie”, ale zabieg ten daje oszałamiające efekty!

 

Jeszcze jedną dobrą metodą jest mezoterapia bezigłowa. Szczególnie jest polecana osobom borykającym się z bliznami potrądzikowymi. Dzięki zabiegowi pobudzana jest produkcja kolagenu oraz elastyny, zatem skóra zaczyna się pięknie wygładzać.